Przejdź do treści
Erasmus dla Nauczycieli

WIZYTY NA CYPRZE

Cypr - 2019

Pod koniec października panie Monika Barańczak i Katarzyna Szafranek przebywały na słonecznej wyspie Cypr. Oprócz codziennych lekcji języka angielskiego poznawały kulturę, tradycje, obyczaje i kulinaria. Nauczyciele ze szkoły językowej organizowali spacery po mieście i najbliższej okolicy. Wśród kursantów były osoby z różnych zakątków świata. Można było rozmawiać o życiu i zwyczajach panujący w poszczególnych krajach, o tym co warto tam zwiedzić i jakich potraw spróbować, ale także o sprawach społecznych, politycznych i codziennych problemach. Wśród kursantów byli także nauczyciele i rozmowy z nimi były najcenniejsze. Nasze nauczycielki mogły wymieniać informacje i doświadczenia na temat pracy z dziećmi, porozmawiać o metodach wychowawczych i edukacyjnych. Bardzo cenne były dla nich informacje o pracy w klasie, w której uczą się nie tylko przedstawiciele jednej narodowości, ale dzieci należące do różnych ras, kultur i wyznające różna religię. Do naszego kraju też przybywają cudzoziemcy i osiedlają się na stałe. Zdobyte informacje mogły wykorzystać w ciągu roku szkolnego, bo w naszej szkole uczą się dzieci z Ukrainy, dla których język polski nie jest pierwszym językiem.

Cypr - 2022

W czerwcu pani Ania Szymańska, Dorota Ratajczak i Magda Staszewska wybrały się na Cypr na kurs języka angielskiego. W ciągu dwóch tygodni codziennie uczęszczały na interesujące zajęcia.Stosowano tam ciekawe metody pracy. Dzięki którym panie swobodnie mówiły po angielsku. Dowiedziały się też jak wyglądają systemy edukacyjne w różnych krajach gdyż grupa była międzynarodowa. Był też czas na zwiedzanie wyspy.

Limassol to drugie co do wielkości miasto na Cyprze. Kilka kilometrów na wschód od Limassol znajdują się ruiny starożytnego miasta Amathous, które zostało założone około 3tys.lat temu.Jest to jedno z najstarszych starożytnych miast Cypru.W połowie XIX wieku rozpoczęto tu prace archeologiczne, w wyniku których odkopano ruiny miasta, a w 1979 roku odkryto pozostałości Świątyni Afrodyty oraz część grobowców i mury miejskie. Wykopaliska zrobiły na nich duże wrażenie. Dla zwiedzających udostępniono tablicę informacyjną z krótkim rysem historycznym , wszystko w języku angielskim. Wykorzystując umiejętności językowe wszystkich członków wycieczki udało im się zapoznać z przedstawioną historią odwiedzonego miejsca.

W sobotę wraz z kilkoma uczestnikami kursu wybrały się na wycieczkę w rejon miasta Pafos.Rozpoczęła się ona od rejsu statkiem.po Morzu Śródziemnym na Błękitną Lagunę, gdzie mogli wykąpać się we wspaniałej czystej wodzie. Następnie dotarli do miasteczka Polis, gdzie zobaczyli Łaźnię Afrodyty.Wg.miejscowej legendy, właśnie w tym miejscu Afrodyta spotkała swojego kochanka Adonisa. Schodząc zboczem podziwiały przepiękną panoramę okolicy. Następnie udały się do Petra tou Romisu.Jest to olbrzymia formacja skalna.Wg mitologii greckiej,właśnie w tym miejscu, narodziła się z morskiej piany Bogini Afrodyta. Po drodze było kilka opuszczonych przez ludność turecką wiosek( związane to było z konfliktem grecko-tureckim w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W drodze powrotnej dużą atrakcją był dla wszystkich wrak statku, który w 2011 uderzył w skały i rozbił się w pobliżu zatoki Coral Bay.
W czasie wycieczki udały się również na plantację bananów, gdzie przewodniczka opowiedziała nam o uprawie bananów.