Przejdź do treści

MALTA

2019

        Pod koniec września 2019 roku Pani Karolina Pacholska psycholog szkolna miała przyjemność polecieć na Maltę żeby wziąć udział w 2 tygodniowym szkoleniu Technology Enhanced Learning organizowanym przez szkołę ETI Malta. Szkolenie przeznaczone było dla nauczycieli szkolnych pragnących doskonalić swoje umiejętności nauczania z użyciem najnowszych technologii informatycznych. Pani Karolina w międzynarodowym gronie uczyła się między innymi jak tworzyć proste blogi i strony internetowe, nagrywać podcasty, robić prezentacje internetowe, samodzielnie przygotowywać pomoce naukowe dla uczniów, animacje, testy i quizy internetowe do rozwiązywania przy użyciu smartfonów. Codzienne zajęcia odbywały się w języku angielskim i trwały od godziny 9 do 14.30. Jak się okazało kilka miesięcy później wszystkie zdobyte umiejętności okazały się bardzo przydatne w kontekście pandemii Covid 19 i nauczania zdalnego, które nadeszło równo 6 miesięcy później i zostało z nami na wiele długich miesięcy.

      Popołudniami szkołą językowa organizowała spotkania integracyjne podczas których Pani Karolina miała okazję poznać nauczycieli z innych państw europejskich i porozmawiać z nimi na temat sposobów funkcjonowania placówek oświatowych oraz stosowanych metod pracy z uczniami. Była to świetna okazja do wymiany nauczycielskich doświadczeń. Z niektórymi do tej pory Pani Karolina pozostaje w stałym kontakcie.

     Podczas dwutygodniowego pobytu nasza nauczycielka miała okazję wzdłuż i wszerz zwiedzić całą Maltę, a także otaczające ją maleńkie wysepki Gozo i Como. Co ciekawe całe państwo Malta zajmuje powierzchnię porównywalną z powierzchnią naszego Krakowa. Nauczycielka zwiedziła aktualną stolicę La Valettę, która jest najbardziej wysuniętą na południe stolicą Europy i jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie oraz pierwszą stolicę Państwa Mdinę zamkniętą w średniowiecznych, wysokich murach i wąskich uliczkach. Odwiedziła również uroczą wioskę rybacką Marsaxlokk, najpiękniejszą zatokę Malty Golden Bay, filmową wioskę marynarza Poppeya oraz wiele innych uroczych zakątków.

2022

W lipcu nauczycielki Monika Barańczak, Grażyna Karczyńska, Dorota Ratajczak i Magdalena Staszewska uczestniczyły w szkoleniach językowych na Malcie. Zajęcia w szkole językowej odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00- 13.00. W międzynarodowych grupach można było porozmawiać o warunkach życia w różnych krajach. Najwięcej słuchaczy było z Ameryki Południowej oraz z Azji. Wielu z nich przebywało na Malcie już kilka miesięcy. Tu uczyli się języka angielskiego oraz pracowali. Po  południu był czas na  zwiedzanie wyspy oraz kąpiel w Morzu Śródziemnym. Woda jest tam bardziej słona, znacznie cieplejsza niż w Bałtyku i krystalicznie czysta. Pływając można było podziwiać naturalne jaskinie i klify. Większość plaż jest kamienista.                         

Historia Malty sięga początków naszej cywilizacji. Pierwsze większe budowle na Malcie – megalityczne świątynie- zaczęto budować około 3600 r. p.n.e. Są one najstarszymi stojącymi budowlami w Europie i jednymi z najstarszych na świecie. W stolicy państwa -Valletcie znajduje się aż 320 zabytków. Wiele z nich udało nam się zobaczyć.